| Brand | Acer |
| CPU | Intel Celeron dual-core processor N4500 |
| Operating System | Windows 10 Genuine |
| Screen | 14" LCD ComfyView In-plane Switching (IPS) Technology HD 1366 x 768 LED |
| Type | Budget Notebook |
| RAM | 4GB (Upgradable up to 16GB) |
| Hard Drive | 1TB HDD ( SSD can be added additional) |
| Graphics Coprocessor | Intel HD |
| Wireless | 802.11 A/C |
| Extensions | 2x USB 3.2 Gen 1 ports 1x Ethernet (RJ-45) port 1x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1x HDMI 1.4 port with HDCP support 1x USB 2.0 port 1x DC-in jack for AC adapter |
| Computer Memory | DDR4 SDRAM |
| Batteries | 36.7 Wh 2-cell Li-ion battery |
| Weight | 1.45Kg |
| Storage | 1TB HDD |
| Ram | 4 GB |
| Shipping Cost |
|
| Shop Location | Nepal |
No reviews found!

No comments found for this product. Be the first to comment!