Dell Inspiron 5493 10th Gen Intel Core i5-1035G1, NVIDIA GeForce MX230 2GB Dedicated Graphics, 8GB RAM, 512GB SSD, 14-inch Full-HD Display.
| CPU | 10th Generation Intel Core i5-1035G1 Processor |
| RAM | 8GB, DDR4, 2666MHz |
| Graphics | Intel® UHD Iris Plus Graphics Intel shared 2GB Graphics with Nvidia GeForce MX230 2GB Dedicated DDR5 Graphics |
| Display | 14-inch Full-HD (1920 x 1080 pixels) Anti-Glare IPS LED-BacklitNon-touch Display Narrow bezel |
| Connections | 1. SD Card Reader | 2. USB 2.0 | 3. Wedge-shaped lock slot | 4. Power | 5. HDMI | 6. RJ45 | 7. USB 3.1 Gen 1 | 8. USB 3.1 Gen 1 | 9. Headphone & Microphone Combo Jack |
| Networking | 802.11ac + Bluetooth 4.1, Dual Band 2.4 & 5 GHz, 1x1 |
| Storage | 512GB SSD |
| Size: Height x width x depth | 328.7 x 239.5 x 21 mm (12.94" x 9.43" x 0.83") |
| Battery | 3-Cell 42WHr Battery Integrated |
| Camera Webcam | 720p |
| Weight | 1.8 kg |
| Audio | 2 tuned speakers, audio processing by Waves MaxxAudio® Pro 1 combo headphone/microphone jack |
| Processor | Intel i5 |
| Generation | 10th Gen |
| Storage | 512GB SSD |
| Ram | 8 GB |
| Touch Screen | No |
| Shipping Cost |
|
| Shipping | Ready to ship in 1-3 Business Days |
| Shop Location | Nepal |
No reviews found!

No comments found for this product. Be the first to comment!